Події

Знайшли пам’ятки різних історичних епох

Срібний значок на військовий головний убір, монети різних періодів, набої з австрійських гвинтівок, уламки церковного начиння. Це перелік того, що знайшли місцеві дослідники під час огляду території костьолу Найсвятішого Серця Ісуса.

КОСТЬОЛ ЄЗУЇТІВ – це пам’ятка неоготичної архітектури кінця 19-го століття. Його споруджували впро­довж трьох років, а освятили сьомого червня 1891 року. З 2010 року храм належить релігійній громаді римо- католицької церкви.

Зараз на території костелу три­вають земляні роботи. Цим скорис­талася група істориків-ентузіастів, попросивши у настоятеля дозвіл на обстеження ділянки. І хоча фахівці попрацювали лише дві години, все ж знайшли чимало цікавого.

– Ми здійснювали поверхневий археологічний огляд території за до­помогою металодетектора. При цьому глибоко не копали, щонайбільше на п’ять сантиметрів. Працюємо там, де вже ведуться якісь земляні роботи, і завдяки цьому ті нижні культурні шари, де можуть зберігатися певні артефакти, піднімаються нагору. А вже на основі результатів наших обстежень можуть проводитися повноцінні розкопки, – пояснює іс­торик, журналіст Юрій Чорней. – На­трапили на кілька австрійських гільз. Вочевидь, це пов’язано з тим, що на території собору перепоховували польських солдатів, які загинули під час Першої світової війни. Можливо, тоді щось загубили.

Та найцікавіша знахідка – знак на кепі періоду Першої світової війни, або, як його називали німецькою, каппенабцайхен. Він виготовлений у вигляді хрестика. Посередині – зображення у профіль імператора Австро-Угорщини Франца Йозефа І і німецького кайзера Вільгельма ІІ як його союзника. Зверху над ними – ко­рона, а на нижньому рамені – 1914 рік.

«За австрійською традицією, на військовій уніформі все регламенту­валося: на піджаках нічого зайвого не можна було носити, – зауважує доктор історичних наук, професор ЧНУ Сергій Пивоваров. – Єдиний виріб уні­форми, де можна було вчепити щось своє, – це кепі, тобто головний убір. І саме на кепі австрійські солдати вішали різні знаки. У декого їх могло бути 20-30. Усього відомо близько двох тисяч таких каппенабцайхенів. Вони були різні. Одні патріотичні, які закликали до боротьби з ворогом. Інші – пропагандистські, що зо­бражували ведмедя з гвинтівкою (тобто Російську імперію), якого колов австрійський солдат. Також були пол­кові знаки. Є дуже гарний каппенаб­цайхен, присвячений австрійському військовому діячеві Едвардові фон Фішеру, який обороняв Буковину від російських загарбників. Дуже пока­зово те, що цей знак знайдено біля костелу. Адже там правили богослу­жіння для солдатів католицького ві­росповідання, які були в австрійській армії, насамперед поляків. Багато польських солдатів, які загинули у війні, поховані на території костелу.

Те, що знак – із чистого срібла, може свідчити про те, що він належав офіцерові. Для простих солдатів їх виготовляли з дешевого металу».

Цікавими є і знайдені монети: одна – австрійська та два філери – угорські розмінні монети, що були у користуванні з 1892 року. Оскільки саме в цей період будувався костьол, історики при­пускають, що їх загубив хтось із будівельників. Знайшли також кілька радянських, українських і навіть су­часну білоруську монету, вочевидь, загублену туристами.

Серед уламків церковного начин­ня – зламаний свічник та інше.

«Здається, ніби знахідки не надто значні. Проте вони додають штрих до історії костелу, всього міста. І стають черговим нагадуванням чернівчанам: не викидайте все, що знайдете. Краще передайте в музей, завдяки чому, можливо, вдасться отримати якусь нову історичну інформацію, – каже Сергій Пивоваров. – Ці речі демонструють, що наше місто за­вжди було налаштоване патріотично. Той же виявлений каппенабцайхен показує, що місцеві жителі вірили у перемогу над ворогом. Його згуба, мабуть, була незначною втратою для власника, однак для нас це цінний свідок тогочасних подій. Результати обстежень показали, що наші про­гнози виявилися правильними: вся чернівецька земля дихає історією, і ми по ній ходимо. Тут скрізь можна навіть випадково натрапити на зна­хідки різних епох".

Загалом на території костелу Найсвятішого Серця Ісуса знайшли 20 предметів. Усі вони описані й пе­редані до краєзнавчого музею. Після вивчення їх додадуть до музейних експозицій.

Група пошуковців складалася з професійних істориків. Дослідників було п’ятеро, серед них – доктори та кандидати наук. Це фахівці своєї справи. Їхня діяльність спрямована на те, щоби показати, що всі пам’ятки треба обов’язково охороняти й ро­боти здійснювати тільки за участю фахівців.

Підготувала Яніна ЖУКОВСЬКА.

Фото надані Сергієм ПИВОВАРОВИМ.

Super User

 

Публікація висловлює лише думки автора/авторів і не може ототожноватися з офіційною позицією Канцелярії Голови Ради Міністрів

stopka2023